Brat użyczy mieszkanie bez konsekwencji w PIT
Przedsiębiorca może wykorzystywać w działalności nieruchomość udostępnioną przez inny podmiot. Gdy umowa jest nieodpłatna, podatnik osiąga przychód w wysokości czynszu za wynajem takiego obiektu. Nie zapłaci podatku, jeśli otrzymał świadczenie od osoby zaliczonej do I albo II grupy w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.
Jednym z podstawowych uwarunkowań pozwalających na prowadzenie działalności gospodarczej jest posiadanie lokalu. Tak jest także w przypadku najmniejszych firm, prowadzonych jednoosobowo przez osoby fizyczne. Jeżeli jednak przedsiębiorca nie dysponuje własnym lokalem pozwalającym na prowadzenie firmy, to zazwyczaj konieczne staje się zawarcie umowy najmu. Nierzadko zdarza się jednak, że pomieszczenia dla potrzeb prowadzonej działalności, zwłaszcza w przypadku firm nowo zarejestrowanych, pozyskiwane są w drodze zawarcia umowy użyczenia.
Cechą wyróżniającą umowę użyczenia jest jej nieodpłatny charakter. Zgodnie z art. 710 kodeksu cywilnego przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta