Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zakaz pytania o plany rodzicielskie nie jest bezwzględny

26 marca 2015 | Praca i ZUS | Anna Abramowska
Wymuszona od kobiety deklaracja, że nie planuje zajść w ciążę, nie ma żadnego znaczenia prawnego – mówi Przemysław Stobiński, radca prawny, senior associate  w CMS Cameron McKenna
źródło: materiały prasowe
Wymuszona od kobiety deklaracja, że nie planuje zajść w ciążę, nie ma żadnego znaczenia prawnego – mówi Przemysław Stobiński, radca prawny, senior associate w CMS Cameron McKenna

Czy pracodawca może pytać kandydatkę do pracy o to, czy jest w ciąży, lub o jej plany macierzyńskie, jeśli rodzaj pracy wyklucza możliwość jej wykonywania przez ciężarną (np. technik radiolog)?

Przepisy prawa pracy nie dają pracodawcy wyraźnej podstawy do zadawania takich pytań kandydatkom do pracy. Mimo to podczas rekrutacji mogą zapytać o ciążę lub plany rodzicielskie, jeśli chodzi o stanowisko, na którym nie może pracować kobieta w ciąży lub w określonym trymestrze ciąży. Aktualną ich listę zawiera załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet. Gdy pracodawca szuka kandydata do wykonywania któregoś z wymienionych tam rodzajów prac, od kobiet może wymagać potwierdzenia zdolności (gotowości) do jej podjęcia.

Uważam jednak, że niedopuszczalne jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10100

Wydanie: 10100

Spis treści
Zamów abonament