Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Więcej formalności dla budujących dom

26 marca 2015 | Moje pieniądze
Polacy mogą dostać w tym roku  dużo większy kredyt niż dwa lata temu
źródło: Rzeczpospolita
Polacy mogą dostać w tym roku dużo większy kredyt niż dwa lata temu

Jeśli zaniżysz w kosztorysie koszty budowy, możesz nie dostać kredytu. Dom musi być ukończony, aby bank miał zabezpieczenie.

Grażyna Błaszczak

Kredyt na zakup gotowegto domu praktycznie nie różni się od zaciąganego na zakup mieszkania.

– Konieczne jest podpisanie umowy przedwstępnej, zgromadzenie dokumentów potwierdzających stan techniczny i prawny nieruchomości oraz złożenie wniosku kredytowego. W obu przypadkach oprocentowanie jest ustalane na takich samych zasadach, czyli zależy z reguły od wysokości kredytu i wielkości wkładu własnego. Uruchomienie środków następuje po akcie notarialnym przenoszącym własność – wyjaśnia Michał Krajkowski, główny analityk Notus Doradcy Kredytowi.

Lepiej mieć wcześniej działkę

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku kredytu na budowę domu. Przede wszystkim większość instytucji chce, by przyszły kredytobiorca miał już działkę budowlaną oraz pozwolenie na budowę.

– Tylko nieliczne banki są skłonne udzielić kredytu na zakup działki i od razu rozpatrzyć wniosek o kredyt na budowę domu. Najczęściej te dwa cele należy rozdzielić – mówi Michał Krajkowski.

Także Damian Milcarz, ekspert firmy Expander Advisors, przyznaje, że choć zakup działki budowlanej może być finansowany środkami pochodzącymi z kredytu, to tylko niektóre banki pożyczą od razu na nabycie parceli i budowę domu. Większość udziela jednego kredytu na sfinansowanie działki i kolejnego na budowę.

– W takiej sytuacji warto skorzystać z oferty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10100

Wydanie: 10100

Spis treści
Zamów abonament