Każdy błąd drogo kosztuje
Klienci chętnie wybierają te aktywnie zarządzane, choć mają one słabe wyniki.
kinga Żelazek
Od początku roku inwestorzy wpłacili do funduszy absolutnej stopy zwrotu 308 mln zł nowych środków. W tym samym czasie saldo wpłat i wypłat z funduszy stabilnego wzrostu wyniosło 281 mln zł, a w przypadku funduszy zrównoważonych saldo było ujemne (minus 88 mln zł).
Fundusze absolutnej stopy zwrotu cieszą się więc większym zainteresowaniem klientów niż zrównoważone, choć w dłuższym terminie osiągają słabsze wyniki. Na przykład w ciągu ostatnich pięciu lat fundusze zrównoważone zarobiły średnio 16,9 proc., a absolutnej stopy zwrotu 10,8 proc. Jeszcze słabiej wypadły fundusze aktywnej alokacji. Ich zysk w tym okresie wyniósł tylko 2,4 proc.
Te dwie ostatnie grupy funduszy są zarządzane w sposób bardzo aktywny, co oznacza, że skład ich portfeli jest bardzo zmienny i głównie zależy od decyzji kierującego funduszem. Inwestorzy mogą więc ponosić konsekwencje błędów popełnionych przez zarządzającego. A jak wynika z analiz, bardzo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta