Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dieta polskiego kierowcy w niemieckim minimum

26 marca 2015 | Praca i ZUS | Magdalena Kubot
Paweł Dopierała, radca prawny 
Adwokaci i Radcowie Prawni
źródło: materiały prasowe
Paweł Dopierała, radca prawny 
Adwokaci i Radcowie Prawni

Z orzecznictwa unijnego wynika, że do elementów niemieckiej minimalnej płacy można zaliczyć wszystkie te składniki, które nie stanowią zwrotu kosztów faktycznie poniesionych przez pracownika.

Niemiecka ustawa o płacy minimalnej jest źródłem problemów dla przedsiębiorstw transportowych. Duże wątpliwości dotyczą m.in. tego, czy na poczet minimalnego wynagrodzenia można zaliczać świadczenia, które polscy kierowcy otrzymują obok wynagrodzenia zasadniczego?

Rola orzeczeń unijnych

Punktem wyjścia do rozważań musi być prawo europejskie, a w szczególności jego wykładnia dokonana przez Trybunał Sprawiedliwości UE [dalej Trybunał]. Prawo europejskie nie jest co prawda prawem precedensu. Jednak do orzeczeń Trybunału wydawanych w trybie pytań prejudycjalnych musi się zastosować sąd odsyłający. Jego orzecznictwo może się więc okazać jednym z najważniejszych narzędzi, z których może skorzystać strona w toku postępowania głównego. W konsekwencji w odpowiedzi na pytanie o składniki płacy minimalnej bardzo istotna jest wykładnia tego pojęcia dokonana przez Trybunał.

Trybunał o minimum

Pojęcie płacy minimalnej z art. 3 dyrektywy 96/71/WE w orzecznictwie Trybunału do 12 lutego 2015 r. było interpretowane przez odwołanie się do ogólnikowej tezy – że jej składnikami mogą być te elementy wynagrodzenia, które nie modyfikują stosunku pomiędzy świadczeniami pracownika i pracodawcy (wyrok Isbir, C-522/12). Jednak 12 lutego 2015 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10100

Wydanie: 10100

Spis treści
Zamów abonament