Sprzedaż na raty z korzyścią w PIT
Gdy strony umowy sprzedaży udziałów ustalą, że zapłata nastąpi w częściach, to przychodem należnym w danym roku podatkowym będą tylko te kwoty, których terminy płatności przypadają właśnie w tym okresie.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 13 maja 2015 r. (I SA/Gd 264/15).
Stan faktyczny
Podatniczka prowadzi zarejestrowaną działalność gospodarczą w Polsce. Z uwagi na jej skalę zamierza objąć udziały w spółce z o.o. w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa. Aportem będzie przedsiębiorstwo obecnie prowadzone przez nią w formie jednoosobowej działalności. Podatniczka obejmie udziały w spółce w wartości rynkowej przedsiębiorstwa. Wartość rynkową przedsiębiorstwa określi niezależny rzeczoznawca. Podatniczka nie wyklucza, że po wniesieniu aportu część posiadanych przez nią udziałów może zostać umorzona za wynagrodzeniem wypłacanym przez spółkę na jej rzecz. Wynagrodzenie zostanie określone w wysokości rynkowej wartości umarzanych udziałów. Przy czym może się zdarzyć, że spółka będzie wypłacać to wynagrodzenie w kilku rocznych ratach.
Zdaniem fiskusa wynagrodzenie z tytułu zbycia udziałów jest dla wnioskodawczyni przychodem z kapitałów pieniężnych. Zdaniem urzędników sposób zapłaty ceny może być dowolnie kształtowany przez strony umowy i nie ma wpływu na powstanie obowiązku podatkowego. Fakt zawarcia w umowie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta