Europejczycy gotowi na wyrzeczenia
gospodarka | Obywatele Starego Kontynentu są gotowi dłużej i wydajniej pracować. Ale w zamian oczekują wyższych dochodów czy lepszej edukacji.
Anna Cieślak-Wróblewska
– Niektórzy spisują Europę na straty, ale ona nie umarła, może wrócić na ścieżkę szybkiego wzrostu w tempie 2–3 proc., stając się motorem globalnej gospodarki – mówi Daniel Boniecki, dyrektor zarządzający pionem TMT w Europie Środkowo-Wschodniej, na Bliskim Wschodzie i Afryce w McKinsey & Company. – Tylko musi wykorzystać swoją szansę, podejmując ambitne reformy zwiększające poziom inwestycji i dające nowe miejsca pracy – dodaje.
Eksperci McKinsey Global Institute w specjalnym raporcie „A window of opportunity for Europe" podkreślają, że dziś niepowtarzalną szansę na zmiany dają zewnętrzne okoliczności (np. głęboki spadek cen ropy naftowej, korzystny kurs walutowy czy polityka pieniężna prowadzona przez EBC), pewne oczyszczenie europejskiej gospodarki w efekcie kryzysu (w ciągu ostatnich lat spadła dynamika wzrostu kosztów pracy, poprawiła się nierównowaga na rachunkach obrotów bieżących), a także samo nastawienie Europejczyków, którzy chcą zmian. Co więcej, aby poprawić swój standard życia, są nawet gotowi do sporych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta