Outsourcing czasem oznacza transfer
Samo przeniesienie zadań to za mało, aby stwierdzić zachowanie tożsamości przedsiębiorstwa. Ich realizacja ma się opierać na czynniku ludzkim lub na substancji majątkowej.
Często zakłady przenoszą część własnych zadań na firmy zewnętrzne. Dotyczyć to może np. sprzątania czy dostarczania wyżywienia. Dysponując infrastrukturą, firmy te niejednokrotnie angażują do własnej działalności pracowników swoich kontrahentów. Innym razem, mając swój personel, korzystają z zaplecza organizacyjnego kontrahentów.
To znaczący problem przy transferze firmy, którym Sąd Najwyższy zajął się w wyroku z 13 marca 2014 r. (I BP 8/13). Dotyczył on przejścia zakładu pracy w podmiocie leczniczym, a wydany został po skardze o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.
Powódka domagała się dopuszczenia jej do pracy, pozywając spółki A i B oraz szpital. W związku z likwidacją działu żywienia szpitala usługi te powierzono spółce A, w której powódka pracowała. Po kilku latach, gdy szpital nie przedłużył umowy z A i dostarczanie żywienia powierzył spółce B, spółka A...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta