Firma z obcym kapitałem wspomoże niepełnosprawnych
Jeżeli oddział podmiotu zagranicznego zlokalizowany w Polsce ma status pracodawcy w rozumieniu polskich przepisów, a osiąga on co najmniej 25-etatowe zatrudnienie ogółem, musi ustalić swój obowiązek wpłat na PFRON.
Potwierdziło to Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej – Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.
W imieniu swoich członków organizacja OBPON.ORG, skupiająca pracodawców osób niepełnosprawnych, spytała BON o zatrudnianie osób niepełnosprawnych, ich prawa oraz sprawozdawczość do PFRON. Oto odpowiedzi BON nadesłane w maju 2015 r.
Wykluczone odstępstwa od wskaźnika
Firma zatrudnia 200 pracowników ogółem na pełny wymiar czasu pracy. Spośród nich dziesięć to osoby niepełnosprawne: osiem w stopniu lekkim, a dwie w znacznym z przewlekłą chorobą psychiczną (kod na orzeczeniach 02-P). Z tymi pracownikami w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy firma nie osiąga 6-proc. wskaźnika zatrudnienia niepełnosprawnych. Musiałaby mieć co najmniej 12 osób na pełny etat. Jednak biorąc pod uwagę art. 21 ust. 4 ustawy o rehabilitacji dopuszczający obniżenie tego wskaźnika w związku z zatrudnieniem osób o szczególnych schorzeniach określonych w § 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 września 1998 r. w sprawie rodzajów schorzeń uzasadniających obniżenie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych oraz sposobu jego obniżania (DzU nr 124, poz. 820 ze zm.), dzięki dwóm niepełnosprawnym w stopniu znacznym z przewlekłą chorobą psychiczną osiąga 6-proc. wskaźnik i nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta