Mniej składek za dojrzałego pracownika
Firma zaoszczędzi na wpłatach na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, jeśli zatrudni kobietę w wieku ponad 55 lat lub mężczyznę powyżej 60. roku życia.
Także przyjęcie na etat bezrobotnego powyżej 50. roku życia oznacza niższe koszty. W tym przypadku jednak przepisy są skomplikowane i zamiast zaoszczędzić, szef może dużo stracić.
Profit za wiek
Wśród pracodawców pokutuje przekonanie, że zatrudniając na zlecenie emerytów, nie muszą opłacać za nich składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne ani Fundusz Pracy (FP). To tylko część prawdy. Nawet osoby, które mają już ustalone prawo do emerytury, wciąż podlegają ubezpieczeniu społecznemu i zdrowotnemu z realizowanego zlecenia. Natomiast faktycznie za zleceniobiorców emerytów pracodawcy nie płacą składek na FP i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).
Zwolnienie z FP nie jest zarezerwowane tylko dla emerytów i zleceniobiorców. Składek na ten fundusz nie opłaca się za kobiety, które osiągnęły co najmniej 55 lat i mężczyzn mających co najmniej 60 lat. Dotyczy to wszelkich rodzajów działalności. Za te osoby nie dokonuje się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta