ZUS wyciągnie rękę po dawno zapomniane pieniądze
Trzyletni okres, za który organ rentowy może żądać zwrotu nienależnie wypłaconego świadczenia, należy liczyć wstecz od daty ostatniej wypłaty z ubezpieczenia.
To stanowisko powiększonego składu Sądu Najwyższego wyrażonego w uchwale z 16 maja 2012 r. (III UZP 1/12).
Wcześniej sądy uznawały, że okres ten należy liczyć od wydania przez ZUS decyzji zobowiązującej do zwrotu pieniędzy. Stanowisko SN pozwala organowi rentowemu domagać się oddania świadczenia w zasadzie w nieograniczonym czasie.
Budzące wątpliwości zagadnienie prawne pojawiło się na skutek skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku sądu apelacyjnego. W tej sprawie ubezpieczony przedłożył w ZUS dokumentację medyczną zawierającą nieprawdziwe dane o jego stanie zdrowia. Na tej podstawie od 1995 r. do 2005 r. pobierał z ZUS świadczenie rentowe wynoszące prawie 67 tys. zł.
W 2009 r. zapadł wyrok karny, w którym sąd uznał ubezpieczonego za winnego poświadczenia nieprawdy. Jednocześnie skazał go na karę pozbawienia wolności i zawiesił jej wykonanie. W tych okolicznościach nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta