Urlop na żądanie to nie świętość
Pracodawca nie ma bezwzględnego obowiązku udzielenia pracownikowi urlopu na żądanie. Może mu odmówić ze względu na szczególne okoliczności.
Taki pogląd wyraził Sąd Najwyższy w wyroku z 28 października 2009 r. (II PK 123/09).
Wyrok ten częściowo podważa panujące wśród pracowników przekonanie, że urlop na żądanie jest ich świętym prawem, a pracodawca nie może odmówić zgody na jego udzielenie.
Sprawa, która trafiła do Sądu Najwyższego, dotyczyła przywrócenia do pracy zwolnionego pracownika. Jednym z jej wątków była jednak kwestia zasadności odmowy udzielenia podwładnemu urlopu na żądanie. Pracownik przebywający na długotrwałym zwolnieniu lekarskim wystąpił z wnioskiem o udzielenie mu urlopu na żądanie przypadającego bezpośrednio po okresie niezdolności do pracy. Pracodawca odmówił. Uznał, że z urlopu wypoczynkowego może korzystać tylko osoba zdolna do pracy. Udzielenie zgody na urlop na żądanie byłoby więc w tej sytuacji równoznaczne z dopuszczeniem zatrudnionego do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta