Zmiany w VAT to także nowelizacja prawa zamówień publicznych
Od 1 lipca rozszerzy się katalog towarów, których nabycie będzie powodowało obowiązek rozliczenia podatku od towarów i usług przez zamawiającego, a nie przez wykonawcę.
Iwona Bielecka
1 lipca 2015 r. wchodzą w życie liczne zmiany w VAT wprowadzone ustawą z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych (DzU z 2015 r. poz. 605; dalej: ustawa nowelizująca). Nowelizacja zmodyfikowała katalog towarów, wobec których stosuje się mechanizm odwrotnego obciążenia w rozliczeniach VAT (załącznik nr 11 do ustawy o VAT). Rozszerzono także zakres towarów objętych tzw. solidarną odpowiedzialnością nabywcy oraz zróżnicowano wysokość kaucji gwarancyjnej w zależności od przedmiotu dostawy towarów. Wprowadzono również zmiany w zakresie ulgi na złe długi oraz informacji podsumowujących w obrocie krajowym. W styczniu 2016 r. wejdą w życie zmiany dotyczące odliczania VAT naliczonego od zakupu towarów i usług wykorzystywanych do celów mieszanych.
Celem zmian jest przede wszystkim pełniejsze dostosowanie przepisów o podatku od towarów i usług do prawa unijnego wynikającego z wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TS UE). Przyjęto również, że wprowadzenie zmian pośrednio wpłynie na realizację zasad prawa unijnego, w szczególności zasady proporcjonalności i neutralności.
Wydłużona lista
Z punktu widzenia ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (dalej: PZP) najistotniejsze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta