Jaki VAT od sprzedaży używanego wozu strażackiego
Gmina, która zbywa sprzęt wykorzystywany dotychczas przez jednostkę straży pożarnej, ma prawo do zastosowania zwolnienia, jeśli powołała się na właściwą podstawę preferencji. Nie będą to krajowe przepisy, tylko regulacje unijne.
Mamy problem z transakcją, która ostatnio odbyła się między naszą gminą a gminą sąsiednią. Otóż sprzedaliśmy im za 7500 zł samochód strażacki zakupiony przez gminę na potrzeby OSP używany wyłącznie przez naszą OSP. Gmina sąsiednia kupiła go również dla swojej OSP. Transakcja odbyła się na podstawie zwykłej umowy z załączeniem opinii technicznej, w której rzeczoznawca wyliczył cenę rynkową pojazdu na 7500 zł, w tym 23 proc. VAT. Czy gmina sprzedająca wóz strażacki może zastosować do tej transakcji zwolnienie z VAT, czy – jak chce rzeczoznawca – musi ją opodatkować stawką 23 proc.? Czy w tym przypadku ma zastosowanie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT zwalniający z podatku towary używane wykorzystywane wyłącznie w działalności zwolnionej od VAT? – pyta czytelnik.
Ustalenia rzeczoznawcy w kwestii właściwej stawki VAT, które umieścił on w opinii technicznej określającej cenę rynkową zbywanego wozu strażackiego, nie mają żadnego znaczenia. Ważne jest to, co w tej sprawie mówią same przepisy o VAT dotyczące opodatkowania sprzedaży rzeczy używanych.
Sprzedawany przez gminę używany wóz strażacki kwalifikuje się do objęcia tej transakcji zwolnieniem od VAT.
Jednak właściwą podstawą tego zwolnienia nie jest tu art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Zwalnia on z podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta