Radcy nie chcą bronić
Nie będzie zmuszania do urzędówek karnych – zapewniają przedstawiciele samorządów.
katarzyna borowska
Niespełna 2 tysiące radców prawnych na 15 tys. uprawnionych zadeklarowało chęć prowadzenia spraw karnych z urzędu. Takie prawo daje im wchodząca w życie 1 lipca nowelizacja procedury karnej. Dotyczy to jednak tylko tych, którzy nie są zatrudnieni na etacie.
W tej chwili zawód radcy prawnego w całym kraju wykonuje ok. 30 tys. osób (wszystkich jest ok. 38 tys.). Do obron karnych uprawnionych jest ok. 15 tys. (tylu bowiem nie pozostaje w stosunku pracy). Do obron zatem zgłosiło się ok. 13 proc. z nich.
– Wejście w życie nowelizacji od 1 lipca stało przez dłuższy czas pod znakiem zapytania – tłumaczy Dariusz Sałajewski, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych. – To mogło wpłynąć na to, że do tej pory niewielu chętnych zgłosiło się do prowadzenia spraw karnych z urzędu. Niewykluczone jednak, że z czasem chętnych będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta