Zwrot kapitału udziałowcom nie jest przychodem dla spółki
Gdy likwidowana spółka przekazuje nieruchomości swoim udziałowcom tytułem zwrotu wniesionego przez nich kapitału, nie uzyskuje ona żadnego przysporzenia majątkowego, ale jedynie zwraca otrzymane wcześniej środki.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 28 kwietnia 2015 r. (I SA/Gl 1234/14).
We wniosku o interpretację spółka wskazała, że ma dwóch udziałowców, którzy wnieśli wkłady na pokrycie jej kapitału oraz dopłaty do niego. W związku z planowaną likwidacją spółki jej majątek zostanie podzielony proporcjonalnie do udziałów posiadanych przez udziałowców. Majątek spółki stanowią tylko nabyte nieruchomości. Spółka zapytała, czy przekazanie udziałowcom majątku polikwidacyjnego w ramach zwrotu wniesionych przez nich wkładów będzie się wiązało z koniecznością rozpoznania przez spółkę przychodu podatkowego na podstawie art. 12 ustawy o CIT. Zdaniem spółki przychód nie powstanie, gdyż spółka nie otrzyma żadnego przysporzenia majątkowego.
Organ podatkowy uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Wskazał, że chociaż art. 12 ustawy o CIT nie wymienia wprost przekazania majątku likwidowanej spółki na rzecz jej udziałowców jako zdarzenia powodującego powstanie przychodu podatkowego, to jednak katalog zdarzeń wymienionych w tym przepisie ma charakter jedynie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta