Czy trzeba refakturować zaliczkę
VAT | Jeśli podmiot pośredniczący w wykonaniu usługi przekazuje przedpłatę od zamawiającego ostatecznemu wykonawcy, to powinien od niego otrzymać fakturę zaliczkową. Sam ma obowiązek wystawić refakturę.
Marek Barowicz
Może się zdarzyć, że zanim faktyczny wykonawca zrealizuje usługę pomocniczą na rzecz faktycznego nabywcy, ten uiści już z tego tytułu część lub całość zapłaty za pośrednictwem prawnego usługobiorcy, czyli podmiotu, który będzie refakturował usługę. Faktyczny wykonawca powinien wówczas – co do zasady – wystawić na rzecz refakturującego fakturę zaliczkową, a ten z kolei refakturę zaliczkową na rzecz finalnego nabywcy. Dokumenty zaliczkowe obejmować będą kwotę zadatku.
Otrzymanie zaliczki nie jest samodzielną czynnością. Między przedpłatą a zdarzeniem podlegającym opodatkowaniu (wykonaniem usługi pomocniczej) musi istnieć bezpośredni związek.
Uwaga! Sam transfer pieniędzy niemający związku z przyszłą czynnością opodatkowaną pozostaje obojętny w rozliczeniach VAT (nie można go uznać za opodatkowaną zaliczkę).
Nie zawsze decyduje data wpływu pieniędzy
Zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, jeżeli przed wykonaniem refakturowanej usługi podatnik otrzyma całość lub część zapłaty w formie zaliczki (przedpłaty, zadatku lub raty), to obowiązek podatkowy powstaje u niego z chwilą jej otrzymania (uznania na rachunku bankowym refakturującego – wierzyciela) w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta