Niewielkie spółki mogą wykazywać mniej szczegółowe dane
LIMITY | Ustawa o rachunkowości przewiduje uproszczenia w zakresie prowadzenia ksiąg i sporządzania sprawozdania finansowego. To, czy firma ma prawo stosować te rozwiązania, zależy głównie od spełnienia wymogów dotyczących jej wielkości.
Jedną z grup uproszczeń w prowadzeniu ksiąg określonych w ustawie o rachunkowości (dalej: uor) są uproszczenia, których zastosowanie jest możliwe, gdy sprawozdanie nie podlega obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta.
Obowiązek badania ustala się zgodnie z art. 64 uor na podstawie danych ze sprawozdania za ubiegły rok. Sprawozdanie za rok 2015 będzie podlegało obowiązkowi badania, jeśli w 2014 roku jednostka spełniła dwa z następujących warunków:
a) średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób,
b) suma aktywów bilansu na koniec roku przekroczyła równowartość w złotych kwoty 2,5 mln euro (na koniec 2014 r. to 10 655 750 zł),
c) przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych wyniosły co najmniej równowartość w złotych kwoty 5 mln euro (czyli 21 311 500 zł w 2014 r.).
Bez względu na ustalone progi
Obowiązek badania – niezależnie od spełnienia powyższego warunku – mają wszystkie spółki akcyjne (z wyjątkiem spółek będących na dzień bilansowy w organizacji), banki, zakłady ubezpieczeń i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta