Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwie twarze radcy?

24 czerwca 2015 | Rzecz o prawie | Dariusz Lasocki Jakub Stempski
Dariusz Lasocki
źródło: materiały prasowe
Dariusz Lasocki
Jakub Stempski
źródło: materiały prasowe
Jakub Stempski

Tworzenie dwóch kont i korzystanie 
z prywatnego lub zawodowego 
– w zależności od tematu dyskusji 
– nie ma sensu – uważają prawnicy Dariusz Lasocki i Jakub Stempski.

Od 1 lipca zacznie obowiązywać uchwalony w listopadzie 2014 r. nowy kodeks etyki radcy prawnego. Poprzedni uchwalony był w 2007 r. Nowy, podobnie jak jego poprzednik, mocno podkreśla rolę radców prawnych w życiu społecznym, a także to, iż jest to zawód zaufania publicznego. Godność i etyka są filarami naszego zawodu.

Od lat trwa w środowisku prawników burzliwa dyskusja, jak informować o wykonywaniu zawodu. Każdy z nas zapewne nieraz spotkał się z pytaniem, dlaczego właściwie nie możemy szerzej reklamować swoich usług. Niskiej świadomości prawnej Polaków nie zmienią sztywne i rygorystyczne zasady ograniczające informowanie o usługach prawnych. Jak wynika z badań, w Polsce mamy ponad 3 mln przedsiębiorców i tylko 15 proc. z nich korzystało kiedykolwiek z usług prawnika. A przecież jesteśmy dostępni. Gdzie tkwi problem? Może to kwestia informowania o naszym zawodzie. I jakkolwiek „informowanie o wykonywaniu zawodu radcy prawnego oraz działalności z nim związanej jest prawem radcy prawnego" (por. art. 31 kodeksu), to nowe zasady etyki nie pomagają.

Radca też ma poglądy

Unormowanie art. 35 pkt 4 jest zaskakujące. Wskazuje bowiem, iż „radca prawny może informować o wykonywaniu zawodu, pozyskiwać klientów oraz wykonywać czynności zawodowe drogą elektroniczną, jeśli korzysta z form aktywności dostępnych drogą elektroniczną w sposób gwarantujący...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10174

Wydanie: 10174

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament