Niski czynsz nie wystarczy
Okazją na rynku najmu jest 40-metrowe mieszkanie w atrakcyjnym miejscu z czynszem nie większym niż 1,4 tys. zł.
– Dziś już nie wystarczy, by mieszkanie na wynajem było wyjątkowo tanie – zastrzega Edyta Krakowiak z Warszawskiej Giełdy Lokali i Nieruchomości (WGLiN). – Musi być dobrze skomunikowane i w przyzwoitym standardzie. Czasy, gdy do wynajęcia mieszkania w kiepskim stanie wystarczyła obniżka ceny, już minęły.
Nowoczesne wnętrza
O tym, że da się wynająć każde mieszkanie, jest przekonany Michał Niewiński, pośrednik z agencji Mieszkanie24.com. – Wymaga to jednak czasu i odpowiedniej stawki. Zniszczone mieszkania przyciągają często osoby, które nie mają pieniędzy, co może generować problemy – nie ukrywa pośrednik. – Mamy w ofercie takie nieruchomości, ale cykl ich wynajmu jest o wiele dłuższy niż mieszkań, do których można się od razu wprowadzić. Podkreśla, że czasem lepiej lokal odświeżyć, by go szybciej wynająć.
A Dorota Pudełko, dyrektor oddziału Emmerson Realty, ocenia, że przy dużym popycie na mniej atrakcyjne, ale tańsze lokale, można wynająć większość nieruchomości. – Wielu najemców dysponuje określonym, ograniczonym dochodami budżetem. W takiej sytuacji głównym kryterium staje się niższa stawka najmu – tłumaczy dyrektor.
Duże znaczenie ma też czas, w którym mieszkanie trafia na rynek. – Lokale o gorszym standardzie wynajmują się latem i jesienią. Cieszą się dużym zainteresowaniem wśród studentów, dla których cena nadal ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta