Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zlecenie i dzieło do poprawy, nie ma mowy o ich likwidacji

27 lipca 2015 | Kraj | Ksawery Wardacki

Choć problemy z umowami cywilnoprawnymi 
są eliminowane, przepisy wciąż czekają na wiele zmian.

Nawiązywanie współpracy między pracodawcą a zatrudnionym coraz częściej odbywa się nie na podstawie umowy znanej kodeksowi pracy, ale umowy z kodeksu cywilnego – zlecenia, o dzieło, o współpracy czy o świadczeniu usług.

Kontrakty cywilnoprawne gwarantują większą elastyczność niż umowa o pracę. Dla pracodawcy oznacza to np. możliwość łatwiejszego zakończenia współpracy. Natomiast dla wykonującego pracę na takiej umowie – że nie jest podporządkowany zatrudniającemu w takim stopniu jak osoba z umową o pracę. Takie umowy to też redukcja obciążeń na ubezpieczenia społeczne.

W ostatnim czasie kontraktom cywilnoprawnym, nazywanych śmieciowymi, zarzuca się, że nie są korzystne dla osoby zatrudnionej, która nie ma prawa do wielu uprawnień, np. urlopu, a sama umowa służy jako narzędzie wyzysku.

– Nie zasługują na taką ocenę – mówi dr Daniel Książek, radca prawny z kancelarii Książek & Bigaj. – Mają swoją dobrą historię i nie można ich oceniać tylko z perspektywy nadużyć ich stosowania.

W praktyce wiele problemów rodzi definicja stosunku pracy zawarta w art. 22 kodeksu pracy. Przewiduje ona, że pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy, pod jego kierownictwem oraz w wyznaczonym przez niego miejscu i czasie. Za to pracodawca zobowiązuje się do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Przepis zakazuje też zastępowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10202

Wydanie: 10202

Spis treści
Zamów abonament