Transakcje pod ochroną banków
finanse | Przedsiębiorcy dzięki gwarancjom bankowym mają większą pewność, że kontrahent wypełni zobowiązania.
kinga żelazek
Gwarancja to wygodne zabezpieczenie wzajemnych zobowiązań w obrocie gospodarczym. Polega ona na tym, że bank na zlecenie klienta bierze na siebie zobowiązanie wypłaty beneficjentowi określonej kwoty, jeśli zleceniodawca nie wywiąże się z warunków umowy, np. nie zapłaci za dostarczony towar, nie zwróci zaliczki. Katalog świadczeń, które mogą być zabezpieczone, jest duży. – Przedsiębiorca może się zabezpieczyć przed prawie każdym ryzykiem. To tylko kwestia ceny i wiarygodności kredytowej – mówi dr Monika Jezierska, menedżer w dziale ryzyka finansowego EY.
Rodzaje gwarancji
Najpopularniejsze są gwarancje płatnicze, np. zabezpieczające spłatę kredytu bankowego. Popularna jest gwarancja dobrego wykonania umowy.
– Najwięcej wystawiamy gwarancji dobrego wykonania oraz gwarancji rękojmi – mówi Agnieszka Ziętek, dyrektor ds. gwarancji w Raiffeisen Polbank. I wyjaśnia, że w przypadku gwarancji dobrego wykonania bank zobowiązuje się do zapłacenia na rzecz beneficjenta (kontrahenta swojego klienta) ustalonej kwoty, gdy umowa nie zostanie należycie wykonana, nie zostanie wykonana w ogóle lub zostanie wykonana nieterminowo. Gwarancja rękojmi zabezpiecza zobowiązania z tytułu usunięcia wad i usterek lub z tytułu gwarancji jakości.
– Małe i średnie firmy najczęściej stosują...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta