Wybraliśmy sprawdzone rozwiązanie
Rz: Prezydent podpisał nową ustawę o bankach spółdzielczych. Zakłada ona nowe formy zrzeszeń, SGB opowiedział się za systemem ochrony instytucjonalnej (IPS), choć część banków spółdzielczych optuje za formułą zrzeszeń zintegrowanych. Dlaczego IPS jest dla was korzystniejszy?
Ryszard Lorek: IPS jest formą współpracy banków spółdzielczych, która sprawdziła się na przestrzeni lat w krajach Europy Zachodniej. Dzięki naszym skutecznym negocjacjom IPS zapewnia wiele dodatkowych korzyści, m.in. spełnienie przez wszystkich uczestników norm płynności, które będą obowiązywać od 1 października br., zmniejszenie składek na KNF, ulgi w opłatach na Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Umożliwia także uwolnienie kapitału na rozwój działalności banków spółdzielczych, co w czasach niskich stóp procentowych powinno stanowić jeden z priorytetów strategicznych. Jedynie IPS umożliwia transparentny i czytelny podział ról i odpowiedzialności. Bank zrzeszający przejmuje odpowiedzialność za wsparcie rozwoju działalności biznesowej banków spółdzielczych, a funkcje związane z bezpieczeństwem i kontrolą ryzyka przejdą do jednostki zarządzającej systemem ochrony instytucjonalnej. Dzięki temu wszyscy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta