Jakie kryteria pozacenowe stosują zamawiający
Wprowadzenie obowiązku stosowania innych niż cena kryteriów oceny ofert przez zamawiającego umożliwia wybór oferty najbardziej dopasowanej do jego potrzeb, a nie wyłącznie najtańszej.
Od 19 października 2014 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące kryteriów oceny ofert. Zgodnie z art. 91 ust. 2 ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (ustawa PZP) zamawiający w ogłoszeniu o zamówieniu lub specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ) powinien zastosować oprócz kryterium ceny także inne kryteria odnoszące się do przedmiotu zamówienia. Takimi kryteriami mogą być:
- jakość i funkcjonalność,
- parametry techniczne, serwis, termin wykonania zamówienia, koszty eksploatacji,
- aspekty środowiskowe, społeczne, innowacyjne.
Swoboda wyboru
Wyżej wskazany katalog kryteriów jest jedynie katalogiem przykładowym, otwartym, tj. zamawiający mają swobodę w doborze kryteriów oceny ofert, których zastosowanie w okolicznościach danego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego umożliwi wybór optymalnej oferty, pozwalającej na uzyskanie świadczenia odpowiadającego potrzebom zamawiającego.
Ustawodawca w uzasadnieniu projektu nowelizacji przepisu art. 91 ust. 2 ustawy PZP podkreślił, że „stosowanie wyłącznie kryterium ceny przy nabywaniu zamówień publicznych prowadzi w wielu przypadkach do ponoszenia znacznie wyższych kosztów eksploatacji i użytkowania przedmiotu zamówienia oraz obniżenia jakości świadczenia. Należy więc zobowiązać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta