Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy w urzędzie można posługiwać się językiem mniejszości

11 sierpnia 2015 | Administracja | Rafał Langda

W gminach, na których terenie zamieszkują mniejszości narodowe lub etniczne, można 
wnosić podania w innym języku niż polski. Pracownicy samorządowi , którzy znają język mniejszości, mogą liczyć 
na dodatkowe wynagrodzenie.

Rafał Langda

Przed organami gminy obok urzędowego języka polskiego może być używany jako język pomocniczy język mniejszości narodowej lub etnicznej. Ale tylko w gminach, w których liczba obywateli należących do mniejszości jest nie mniejsza niż 20 proc. ogólnej liczby mieszkańców.

Gmina taka musi być wpisana do Urzędowego Rejestru Gmin, w których jest używany język pomocniczy. Przez liczbę mieszkańców gminy należących do mniejszości, należy rozumieć liczbę urzędowo ustaloną jako wynik ostatniego spisu powszechnego.

Wymagany wpis

Wpisu do Urzędowego Rejestru Gmin, w których jest używany język pomocniczy, dokonuje minister administracji i cyfryzacji na podstawie wniosku rady gminy. Taki wniosek powinien zawierać: dane urzędowe dotyczące liczby mieszkańców gminy oraz uchwałę rady gminy o wyrażeniu zgody na wprowadzenie wskazanego języka pomocniczego.

Wcześniej minister weryfikuje wniosek i może odmówić wpisu, jeżeli nie spełnia on wszystkich wymogów. Odmowa wpisu nastąpi zawsze, jeżeli liczba mieszkańców gminy należących do mniejszości jest mniejsza niż 20 proc. ogólnej liczby mieszkańców gminy.

Gminy mogą też wnioskować do ministra administracji i cyfryzacji o wykreślenie ich z rejestru gmin, w których funkcjonuje jako pomocniczy język mniejszości narodowej lub etnicznej....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10215

Wydanie: 10215

Spis treści
Zamów abonament