Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Doręczenie pisma małoletniemu jest nieskuteczne

11 sierpnia 2015 | Administracja | Anna Puszkarska

W przypadku nieobecności adresata pisma można doręczyć je jego domownikowi. Taka osoba nie musi na stałe mieszkać u adresata, ale powinna być dorosła, czyli mieć ukończone 18 lat lub przed ukończeniem tego wieku zawrzeć małżeństwo.

Decyzja w sprawie opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości spowodowanej zmianą planu zagospodarowania przestrzennego została doręczona 17-letniej siostrzenicy strony. Dziewczyna jest w ciąży i tylko okresowo mieszka u ciotki. Po odebraniu decyzji nie przekazała jej stronie. Czy takie doręczenie wywołało skutki prawne?

Nie.

W art. 43 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) przewidziano, że w przypadku nieobecności adresata pismo doręcza się, za pokwitowaniem, dorosłemu domownikowi, sąsiadowi lub dozorcy domu, jeżeli te osoby podjęły się oddania pisma adresatowi. W myśl art. 46 § 1 k.p.a. odbierający pismo potwierdza doręczenie mu pisma swoim podpisem ze wskazaniem daty doręczenia.

Sąd Najwyższy w postanowieniu z 13 listopada 1996 r. (sygn. III RN...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10215

Wydanie: 10215

Spis treści
Zamów abonament