Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podczas upałów łatwiej o uraz

11 sierpnia 2015 | Dobra Firma | Anna Abramowska
Przepisy nie wskazują górnej granicy temperatury, w jakiej można pracować na powietrzu
źródło: materiały prasowe
Przepisy nie wskazują górnej granicy temperatury, w jakiej można pracować na powietrzu

Szef musi zapewnić podwładnym wodę do picia i mycia. 
Zbyt długa praca 
na słońcu w upalny dzień może być przyczyną wypadku przy pracy. 
Bez stosownych badań lekarskich zlecanie nawet sporadycznych zadań w skwarze 
jest zakazane.

Duchota, gorąc i nagłe spadki ciśnienia mogą być przyczyną zwykłych omdleń lub poważniejszych zaburzeń zdrowotnych – szczególnie sercowo-naczyniowych. Dlatego zawsze, gdy z nieba leje się żar, przełożony musi zadbać o większy komfort załogi. Gdy pracownicy działają na wolnym powietrzu, a temperatura przekracza 25 kresek, wykonują zadania w warunkach szczególnie uciążliwych. To z kolei oznacza zwiększone obowiązki pracodawcy.

Szef musi wtedy zagwarantować załodze odpowiednie warunki pracy i tak organizować zajęcia, aby niwelować skutki wysokich temperatur. Przede wszystkim musi nieodpłatnie zapewnić wodę i inne zimne napoje w czasie całej roboczej dniówki, i to w nieograniczonej ilości. Przepisy nie precyzują, jakie to mają być płyny ani jaka powinna być ich temperatura. Zimnym napojem może być woda mineralna, lekko schłodzona. Najlepiej wybrać wodę średnio- lub wysokozmineralizowaną. Chodzi o to, aby napój gasił pragnienie i uzupełniał wypłukiwane z organizmu mikroelementy. Dlatego dobrze, gdy jest wzbogacony w sole mineralne i witaminy.

Dla higieny...

Każdej osobie wykonującej prace brudzące na otwartej przestrzeni w wysokiej temperaturze, pozbawionej dostępu do bieżącej wody, trzeba zapewnić – do celów higienicznych – co najmniej 90 litrów wody dziennie. Pracującym w skwarze szef musi też dostarczyć inne niezbędne środki ochrony...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10215

Wydanie: 10215

Spis treści
Zamów abonament