Przez ocean w godzinę
Europejski koncern zapowiada zbudowanie superszybkiego następcy naddźwiękowego concorde'a.
Koncern Airbus złożył w Amerykańskim Urzędzie Patentowym wniosek dotyczący „ultraszybkiego samolotu i stosownych środków nawigacyjnych". Od czasu wycofania ostatniej maszyny Concorde w 2003 roku nie pojawił się samolot pasażerski dorównujący mu prędkością.
Superszybkie maszyny mogące zaskoczyć przeciwnika to marzenie wojskowych, ale biznesmenom z londyńskiego City też uśmiecha się podróż na Wall Street w Nowym Jorku i powrót jeszcze tego samego dnia.
Specjaliści od transportu lotniczego od ponad dekady zapowiadają, że superszybkie samoloty pasażerskie są coraz bliżej, ponieważ współczesna technologia jest na tyle zaawansowana, że budowa i eksploatacja takich maszyn nie powinna nastręczać większych trudności.
Ale maszyny takie wciąż nie istnieją. W 2012 roku eksperymentalny pojazd wzbił się z bazy wojskowej poza kołem podbiegunowym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta