Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dyscyplinarka zbyt pochopna przy nagłym wyjściu z firmy

08 września 2015 | Dobra Firma | Marcin Nagórek
Marcin Nagórek, 
radca prawny
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Marcin Nagórek, 
radca prawny

PROCEDURA | Jeśli nie można stwierdzić znacznego stopnia winy, nie da rady przypisać podwładnemu ciężkiego naruszenia podstawowego obowiązku służbowego. Dotyczy to także uchybień przy występowaniu o urlop na żądanie i korzystaniu z niego.

- Po trzech godzinach pracy podwładny e-mailem złożył wniosek o urlop na żądanie, po czym opuścił miejsce pracy. Napisał tylko, że musiał tak zrobić, ponieważ źle się poczuł. Zwolniłem go dyscyplinarnie, tj. bez wypowiedzenia. Jednak pracownik złożył pozew przeciwko mnie o odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę. Wskazuje w nim też, że był przekonany, że postąpił prawidłowo. Czy rozwiązanie angażu bez wypowiedzenia było zgodne z prawem? Czy sąd może przyznać pracownikowi odszkodowanie? – pyta czytelnik.

Warunkiem rozwiązania umowy o pracę w trybie art. 52 § 1 pkt 1 kodeksu pracy jest zarówno bezprawność działania lub zaniechania pracownika, rozumiana jako zachowanie naruszające jego obowiązki objęte treścią stosunku pracy, jak i stosunek psychiczny sprawcy do skutków swojego postępowania określony wolą i możliwością przewidywania (świadomością). Zgodnie z literalnym brzmieniem tego przepisu szef może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, gdy ten ciężko narusza podstawowe obowiązki służbowe.

Te o charakterze powszechnym wymienia art. 100 k.p. Do nich zakwalifikowano m.in. przestrzeganie czasu pracy ustalonego w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10238

Wydanie: 10238

Spis treści
Zamów abonament