Kiedy dopuszczalna migracja między służbami
Funkcjonariusze większości służb mogą się starać o przeniesienie do policji. W przypadku Służby Więziennej kandydaci na policjantów muszą przystąpić do naboru na ogólnych zasadach.
Nie każda formacja mundurowa zainteresowana jest przyjmowaniem pod swoje skrzydła funkcjonariuszy innych służb. A jeśli już ich przyjmuje, to na ogólnych zasadach. Tylko policja, Straż Graniczna i Służba Celna zezwalają na korzystanie w takiej sytuacji z instytucji przeniesienia. Ale i one nie są jednakowo otwarte dla wszystkich. Służba Celna np. taką możliwość daje tylko policjantom i funkcjonariuszom SG. Policja i Straż Graniczna funkcjonariuszom wszystkich służb mundurowych z wyjątkiem Służby Więziennej.
Na tę swoistą nierówność (w stosunku do funkcjonariuszy SW) zwrócił uwagę kilka lat temu rzecznik praw obywatelskich (pismo z 17 grudnia 2007 r. RPO 570289-903/07/TOa), ale bez rezultatu. Funkcjonariuszom SW, jeśli chcą przejść np. do policji, nie pozostaje zatem nic innego, jak starać się o przyjęcie na ogólnych zasadach. Podobnie jak funkcjonariuszom innych służb, którzy chcieliby przejść do formacji, które kwestii przenoszenia funkcjonariuszy nie uregulowały.
Czy takie zaniechanie uznać można za przejaw dyskryminacji? Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 23 lutego 2010 r. (K 1/8, DzU z 2010 nr 34, poz. 190) uznał, że nie. Jego zdaniem poszczególne służby państwowe nie są kategorią jednolitą. Każda z nich posiada inny charakter i zakres działalności. A odrębności te uzasadniają występowanie zróżnicowania statusu oraz uprawnień funkcjonariuszy różnych służb....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta