Dla kogo dodatkowe uprawnienia
Służba cywilna | Jeżeli wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych w urzędzie jest niższy niż 6 proc., osoba niepełnosprawna zaliczona podczas naboru do najlepszych kandydatów korzysta z pierwszeństwa w zatrudnieniu.
W ustawie o służbie cywilnej (dalej: u.s.c.) zawarto rozwiązania mające zwiększyć zatrudnienie niepełnosprawnych. Przy zachowaniu otwartego i konkurencyjnego naboru ustalono wymagania, których spełnienie umożliwia niepełnosprawnemu uzyskanie pierwszeństwa w zatrudnieniu. Taka osoba korzysta ponadto z uprawnień przewidzianych w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej: u.z.n.). Dotyczą one m.in. czasu pracy i dodatkowego urlopu wypoczynkowego.
Ważny wskaźnik zatrudnienia
Zakres obowiązków związanych z naborem zależy od tego, czy w miesiącu poprzedzającym datę upublicznienia ogłoszenia o naborze wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w danym urzędzie, w rozumieniu przepisów u.z.n., wynosi co najmniej 6 proc. Przez taki wskaźnik należy rozumieć przeciętny miesięczny udział procentowy osób niepełnosprawnych w zatrudnieniu ogółem, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.
Należy podać tę informację w ogłoszeniu o naborze. Jeżeli wskaźnik jest niższy niż 6 proc., niepełnosprawnym będzie przysługiwać pierwszeństwo w zatrudnieniu. W ogłoszeniu o naborze wskazuje się także m.in.:
- określenie stanowiska pracy oraz wymagania związane z tym stanowiskiem zgodnie z jego opisem, ze wskazaniem, które z nich są niezbędne, a które dodatkowe,
- zakres wykonywanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta