Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niewielu Polaków ubiega się o unijne stanowiska

08 września 2015 | Administracja | Katarzyna Wójcik
źródło: materiały prasowe

Kariera | O pracę w unijnych instytucjach może się ubiegać osoba znająca jeden z języków roboczych UE, czyli angielski, niemiecki lub francuski. Poszukiwani są absolwenci wszystkich kierunków.

Rz: Ilu Polaków pracuje w unijnych instytucjach?

Ewa Hartman: Około 3 tysięcy. To połowa tego, ilu powinno pracować, biorąc pod uwagę liczebność naszej populacji. Ale Polacy zajmują głównie stanowiska pomocnicze, asystenckie, a nie urzędnicze – decyzyjne. Nie mamy więc silnego wpływu na kształt unijnego prawa czy polityki. A nieobecni nie mają racji.

Dlaczego jest nas tam tak mało?

O unijne stanowiska stara się coraz mniej osób. Powodem jest między innymi gwałtownie rosnący eurosceptycyzm. Polacy uwierzyli, że Unia chce im zrobić na złość. Drugą sprawą jest to, że konkurs na unijne stanowiska jest trudny i dość specyficzny. W Polsce przygotowuje do niego tylko kilka instytucji, i to do dopiero od dwóch czy trzech lat.

Gdzie można znaleźć ogłoszenia o pracę?

Na stronie EPSO, czyli Europejskiego Urzędu Doboru Kadr. Jest to informacja powszechnie dostępna. Martwi fakt, że bardzo niewiele osób słyszało o tej instytucji. Nawet studenci europeistyki, których spotykam często, o niej nie wiedzą. A jeśli nie oni, to kto? Studenci wiedzą o stażach, ale o ścieżce kariery urzędnika już nie.

A jak wygląda nabór do unijnych instytucji?

Procedura naboru różni się w zależności od typu kontraktu, o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10238

Wydanie: 10238

Spis treści
Zamów abonament