Trzeba poznać konstytucję
Na teście dla przyszłych aplikantów niezbędna jest wiedza o źródłach prawa.
26 września odbędzie się egzamin wstępny na aplikacje prawnicze. Wśród 150 pytań są też te z prawa konstytucyjnego. Wspólnie z wydawnictwem C.H. Beck przedstawiamy kolejny pakiet materiałów, które mogą pomóc w przygotowaniach.
Pojęcie źródeł prawa. Konstytucja RP dzieli źródła prawa na: akty normatywne powszechnie obowiązujące oraz wewnętrznie obowiązujące. Art. 87 ust. 1 i 2 konstytucji wymienia źródła prawa stanowionego o charakterze powszechnie obowiązującym. Są to:
1) Konstytucja RP,
2) ustawy,
3) ratyfikowane umowy międzynarodowe,
4) rozporządzenia,
5) akty prawa miejscowego – na obszarze działania organów, które je ustanowiły.
Konstytucja RP. Zajmuje najwyższe miejsce w hierarchii źródeł prawa. Jest najwyższym prawem RP. Jej przepisy stosuje się bezpośrednio, chyba że sama stanowi inaczej. Niezgodność z nią stanowi podstawę uchylenia aktu normatywnego w trybie przewidzianym dla kontroli konstytucyjności prawa przez kompetentne organy. W Polsce organem takim jest Trybunał Konstytucyjny.
Ustawa. Jest to akt normatywny powszechnie obowiązujący, wydawany przez naczelny organ państwa. W Polsce organem tym jest parlament. W hierarchii źródeł prawa ustawa zajmuje miejsce bezpośrednio po Konstytucji RP. Każda podlega kontroli pod względem zgodności z konstytucją. Ustawa jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta