Organ nie ma obowiązku udzielania porad prawnych
Strony postępowania administracyjnego powinny być informowane o okolicznościach faktycznych i prawnych mogących mieć wpływ na ich prawa i obowiązki. Organ nie musi jednak zapewniać im doradztwa prawnego. Przedsiębiorca powinien sam zapoznać się z przepisami regulującymi prowadzoną przez niego działalność.
Problem
Przedsiębiorcy prowadzącemu detaliczną sprzedaż napojów alkoholowych na podstawie zezwolenia udzielonego przez burmistrza cofnięto zezwolenie w następstwie sprzedaży alkoholu nieletniemu. Transakcja ta została dokonana nie bezpośrednio przez przedsiębiorcę, któremu cofnięto zezwolenie, ale przez jego pracownika. Taka sprzedaż miała miejsce tylko raz. Przedsiębiorca jest zdania, że organ powinien był uprzedzić go, iż nawet jednorazowa sprzedaż alkoholu nieletniemu może doprowadzić do utraty zezwolenia. Czy ma rację?
Co mówią przepisy
Zgodnie z art. 9 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) organy administracji są obowiązane do należytego i wyczerpującego informowania stron o okolicznościach faktycznych i prawnych, które mogą mieć wpływ na ustalenie ich praw i obowiązków będących przedmiotem postępowania. Organy czuwają nad tym, aby strony i inne osoby uczestniczące w postępowaniu nie poniosły szkody z powodu nieznajomości prawa, i w tym celu udzielają im niezbędnych wyjaśnień i wskazówek.
Anna Puszkarska, radca prawny
Osoba prowadząca działalność gospodarczą powinna zapoznać się z przepisami regulującymi tę działalność. Przewidziana w art. 9 k.p.a. zasada informowania strony dotyczy toczącego się postępowania, a nie działalności o charakterze
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta