Gminne spółki są pozbawione podatkowej sukcesji
Spółka powstała w miejsce zlikwidowanego samorządowego zakładu budżetowego nie może odliczyć strat poniesionych przez zakład.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach rozstrzygnął w interpretacji z 14 sierpnia br. (IBPB-1-2/4510-119/15/AnK) sposób rozliczenia spółek będących następcami zakładów budżetowych. Sprawa dotyczyła sytuacji, w której Rada Miejska, uchwałą z 26 listopada 2013 r. postanowiła zlikwidować i przekształcić zakład budżetowy w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Akt przekształcenia oraz akt założycielski spółki został podpisany 31 grudnia 2013 r. Wszystkie udziały w nowo utworzonej spółce objęła gmina, będąca jednym wspólnikiem.
Nowo powstała spółka wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki związane z działalnością zakładu. Oznacza to, że przejęła należności i zobowiązania likwidowanego zakładu. Pracownicy zakładu stali się pracownikami spółki, a zespół składników majątkowych, z użyciem których gmina realizowała za pośrednictwem zakładu budżetowego zadania z zakresu komunikacji miejskiej, został wniesiony w całości do spółki. Na zakończenie działalności (31 grudnia 2013 r.) zakład złożył zeznanie CIT-8 za 2013 r., w którym wykazał stratę podatkową.
Spółka zapytała we wniosku o interpretację, czy w rozliczeniu za 2014 r. może uwzględnić straty podatkowe poniesione przez zakład budżetowy. Argumentowała, że zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej, osoba prawna – powstała w wyniku przekształcenia innej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta