Mało innowacyjna ustawa o innowacyjności
Nowe przepisy dotyczące badań naukowych i prac rozwojowych miały przyczynić się do rozwoju gospodarki. Ambitne rozwiązania zostały jednak w toku prac parlamentarnych zastąpione regulacjami, które w pewnych przypadkach wręcz pogarszają sytuację przedsiębiorców.
Ustawa o wspieraniu innowacyjności w założeniu miała zachęcić polskich przedsiębiorców do tworzenia rozwiązań, które wpłyną korzystnie na rozwój polskiej gospodarki i doprowadzą do zmniejszenia przepaści dzielącej Polskę od nowoczesnych gospodarek krajów Europy Zachodniej, USA czy krajów azjatyckich.
O polskiej gospodarce można powiedzieć wiele dobrych rzeczy, jednak na pewno nie to, że jesteśmy w czołówce państw, które opierają swój rozwój na korzystaniu z innowacji i nowych technologii. W tegorocznym unijnym rankingu innowacyjności wśród państw UE zajęliśmy piąte miejsce od końca, obok Rumunii czy Bułgarii.
Z projektu prezydenta...
W polskim prawie istniały dotychczas pewne rozwiązania mające w założeniu wspierać korzystanie z nowych technologii oraz działalność badawczo-rozwojową (dalej: B+R). Korzystanie z nich było jednak obostrzone licznymi warunkami formalnymi, a same zachęty były nieadekwatne do ryzyka i kosztów związanych z inwestycjami B+R. To wszystko przekładało się na niską pozycję Polski w rankingach konkurencyjności europejskich i światowych gospodarek. Na początku 2015 r. z propozycją zmian legislacyjnych – ustawą o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności – wystąpił ówczesny prezydent RP Bronisław Komorowski. Losy projektu były burzliwe. Po wniesieniu ustawy do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta