Ratunek dla szkół wyższych
Rząd chce dać ponad ćwierć miliarda złotych na konsolidację uczelni. Ma to m.in. uchronić je przed likwidacją.
W ciągu trzech ostatnich lat liczba studentów spadła o ponad 170 tys. Dotyka to głównie uczelni niepublicznych w Polsce, które nie wytrzymują konkurencji z uczelniami publicznymi. W 2011 roku było 336 uczelni prywatnych, dziś jest ich 287 – blisko dwa razy więcej niż publicznych (133). 32 placówki niepubliczne są obecnie w stanie likwidacji, m.in. Bydgoska Szkoła Główna, Wyższa Szkoła Zdrowia i Turystyki w Pucku czy Wyższa Szkoła Pedagogiki Resocjalizacyjnej w Warszawie. To tendencja, która będzie się pogłębiać.
Problem uczelni wyższych w Polsce to nie tylko zmniejszająca się liczba studentów, ale także rozdrobnienie placówek niespotykane w innych krajach UE. Z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że najwięcej uczelni niepublicznych jest w województwie mazowieckim – aż 76 (i 19 publicznych), a najmniej (dwie) w opolskim. Jak wskazuje Maks Kraczkowski, poseł...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta