Jak rozliczać opłaty za media przy najmie budynków biurowych
Dostawy energii elektrycznej i cieplnej, wody i gazu należy uważać za świadczenia odrębne od najmu oraz stosować do nich stawkę podatku od towarów i usług właściwą dla konkretnej usługi.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 16 września 2015 r. (III SA/Wa 2831/14).
Spółka jest deweloperem i inwestorem oferującym powierzchnie magazynowe. W przyszłości będzie zawierać z klientami umowy najmu powierzchni magazynowej, biurowej i socjalnej, na podstawie których wystawi oddzielne faktury na: czynsz z najmu wraz z opłatami eksploatacyjnymi oraz opłaty za media (m.in. energię elektryczną, wodę, gaz, odprowadzenie ścieków, wywóz śmieci). Umowy na dostawę mediów będą mogły być zawarte z ich dostawcą przez spółkę lub bezpośrednio przez najemców. Spółka uznała, że w sytuacji gdy z umów z najemcami wynika, że koszty mediów są regulowane przez najemcę na rzecz spółki w sposób odrębny od czynszu, nie powinny być zaliczane do podstawy opodatkowania usługi najmu. Stwierdziła również, że będzie mogła refakturować koszty mediów na najemców z zastosowaniem stawki VAT właściwej dla konkretnych dostaw mediów. Organ uznał, że w przypadku umowy najmu przedmiotem świadczenia na rzecz najemców jest usługa główna – najem nieruchomości, natomiast koszty mediów z ekonomicznego punktu widzenia dopełniają usługę zasadniczą i nie należy ich sztucznie oddzielać od świadczenia.
WSA nie zgodził się ze stanowiskiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta