Nowe regulacje korzystne dla rynku
Nowa ustawa o obligacjach pozwala na większą elastyczność w dostosowaniu warunków emisji do sytuacji rynkowej.
Kinga Żelazek
Zdaniem ekspertów nowa ustawa o obligacjach, obowiązująca od 1 lipca, nie wprowadziła rewolucyjnych zmian, ale uporządkowała pewne kwestie, które były formalnie nieuregulowane.
– Zmieniona ustawa o obligacjach w przeważającej mierze usankcjonowała istniejącą praktykę rynkową. Poprzednia ustawa nie regulowała niektórych kwestii, a inne regulowała w sposób ogólnikowy, co budziło wśród prawników szereg wątpliwości interpretacyjnych – wyjaśnia Katarzyna Szpunar, dyrektor Departamentu Rynków Kapitałowych w Domu Maklerskim Banku BPS.
Jej zdaniem przygotowanie emisji obligacji i sporządzenie dokumentacji w oparciu o aktualną ustawę daje emitentom większy komfort w postaci niższego ryzyka naruszenia prawa z powodu błędnych interpretacji zbyt ogólnikowo sformułowanych przepisów.
– Regulacje, które wprowadziła nowa ustawa o obligacjach, są pozytywne z punktu widzenia rozwoju rynku Catalyst, jak i całego rynku długu nieskarbowego – uważa Dariusz Mejszutowicz, wicedyrektor w Dziale Relacji z Klientami GPW.
Według niego najważniejsze zmiany to: wprowadzenie instytucji zgromadzenia obligatariuszy, poszerzenie kręgów podmiotów, które mogą emitować obligacje, wprowadzenie nowych rodzajów obligacji oraz zmiana...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta