Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie skutki podatkowe ma rozwiązanie spółki komandytowej

26 października 2015 | Podatki | Tomasz Musialski

Wspólnicy likwidowanej spółki osobowej nie zapłacą daniny od majątku otrzymanego w związku z tą procedurą. Jeśli jednak jeden z nich zrzeknie się należnych mu kwot, to u drugiego może powstać przychód z nieodpłatnych świadczeń.

Spółka komandytowa jest spółką osobową (podmiotem prawa nieposiadającym osobowości prawnej) mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której za zobowiązania spółki wobec wierzycieli co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz). Natomiast odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona. Taka definicja spółki komandytowej wynika z art. 4 ust. 1 pkt 1 oraz art. 102 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.). Rozwiązanie spółki powoduje m.in. jednomyślna uchwała wszystkich wspólników (art. 58 pkt 2 k.s.h.). W takiej sytuacji należy przeprowadzić likwidację spółki, chyba że wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia jej działalności (art. 67 k.s.h.).

Najpierw zobowiązania

Z majątku likwidowanej spółki spłaca się przede wszystkim zobowiązania spółki oraz pozostawia się odpowiednie kwoty na pokrycie zobowiązań niewymagalnych lub spornych. Pozostały majątek dzieli się między wspólników zgodnie z postanowieniami umowy spółki. W przypadku braku stosownych zapisów w umowie, wspólnikom spłaca się udziały, a nadwyżkę się dzieli między wspólników w takim stosunku, w jakim uczestniczą oni w zysku (art. 82 § 1 i 2 k.s.h.). Jeśli jednak majątek spółki nie wystarcza na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10279

Wydanie: 10279

Spis treści
Zamów abonament