Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy wykład lub szkolenie to dzieło

11 grudnia 2015 | Dobra Firma | Kinga Majsiak-Pomorska
Kinga 
Majsiak-Pomorska, radca prawny 
Kancelaria Adwokacka 
Porczyński Owczarek i Spółka
źródło: materiały prasowe
Kinga 
Majsiak-Pomorska, radca prawny 
Kancelaria Adwokacka 
Porczyński Owczarek i Spółka

To, jak zostanie zakwalifikowana umowa, której przedmiotem jest wygłoszenie wykładu, wpływa na to, czy będzie konieczne uiszczenie składek na ubezpieczenie społeczne.

Rozstrzygnięcie, czy mamy do czynienia z umową o dzieło czy umową-zleceniem w sytuacji, gdy przedmiotem umowy jest przeprowadzenie szkoleń bądź wykładów, na przestrzeni ostatnich lat stało się nurtującym problemem niektórych płatników składek na ubezpieczenia społeczne. Przyczyną powstania opisanej sytuacji były coraz częstsze kontrole przeprowadzane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, podczas których pracownicy organu rentowego prezentowali dość swobodną interpretację przepisów dotyczących zgłaszania do ubezpieczenia społecznego osób wykonujących powierzone zadania na podstawie umowy o dzieło. Powstawała niepokojąca dla przedsiębiorców sytuacja kwestionowania prawidłowości zawierania umów o dzieło, pomimo że przez poprzednie lata były one niezmiennie oraz powszechnie stosowane, a podczas wcześniejszych kontroli inspektorów ZUS nie budziły żadnych wątpliwości co do treści i celu wybranego stosunku prawnego, jak i wzajemnych praw i obowiązków stron.

Kwalifikacja umowy

Istota problemu sprowadza się do oceny charakteru prawnego zawieranych umów, a w konsekwencji do ustalenia, czy osoba wykonująca określone prace powinna zostać zgłoszona do ubezpieczenia społecznego, co musiałoby nastąpić w razie uznania, że w konkretnym przypadku mamy do czynienia z umową-zleceniem. Po stronie przedsiębiorcy nie powstałby obowiązek zgłoszenia do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10318

Wydanie: 10318

Spis treści
Zamów abonament