Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe rozkazy dla fabryk broni

11 grudnia 2015 | Ekonomia
Rosomak, sztandarowy produkt PGZ
autor zdjęcia: Michał Walczak
źródło: Fotorzepa
Rosomak, sztandarowy produkt PGZ
Haubica Krab z koreańskim podwoziem zasili polską artylerię
źródło: materiały prasowe
Haubica Krab z koreańskim podwoziem zasili polską artylerię

Wymiana zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej zapowiada
przełożenie zwrotnicy w strategii całego sektora przemysłu obronnego.

Zbigniew Lentowicz

Istotne korekty w wojskowych inwestycjach i wydatkach na modernizację sił zbrojnych już wcześniej zapowiadał szef MON Antoni Macierewicz.

Minister, który od 16 listopada 2015 r. wykonuje prawa z akcji spółki Polska Grupa Zbrojeniowa na podstawie imiennego pełnomocnictwa udzielonego przez ministra Skarbu Państwa, konsekwentnie podkreślał, że istniejące plany modernizacji technicznej armii powstawały w innej epoce – w czasach, kiedy Polska nie była jeszcze tak narażona na bezpośrednie zagrożenia ze Wschodu, a w sojuszniczych sztabach panowało przekonanie, że przy stabilnej sytuacji w Europie wojskom są potrzebne raczej zdolności do działań ekspedycyjnych.

MON nie ukrywa, że w tym podejściu – po gruntownym audycie programów zakupowych – dokona radykalnej zmiany i skieruje pieniądze przede wszystkim na przygotowanie infrastruktury obronnej kraju. W planach są m.in. pilne utworzenie trzech brygad obrony terytorialnej i istotne przesunięcia na liście zamówień wojskowych – w tym położenie akcentu na uzbrojenie i sprzęt przydatny do bezpośredniej obrony kraju i wschodniej flanki NATO.

Nowe podejście do inwestycji MON dotyczy oczywiście także zadań dla zbrojeniówki. – Jesteśmy u progu zmian. Kształt Polskiej Grupy Zbrojeniowej i całego sektora zbrojeniowego, a co za tym idzie – nawet krajowego rynku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10318

Wydanie: 10318

Spis treści
Zamów abonament