Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiana użytkownika w toku postępowania aktualizacyjnego

11 grudnia 2015 | Prawo w biznesie | Anna Główka
Anna
 Główka, radca prawny 
w warszawskim biurze 
Rödl & Partner
źródło: materiały prasowe
Anna
 Główka, radca prawny 
w warszawskim biurze 
Rödl & Partner

W okresie oczekiwania na załatwienie wniosku o wpis do księgi wieczystej, osobie, na rzecz której wpis ma nastąpić, przysługują wszystkie uprawnienia wynikające z umowy 
o przeniesienie prawa użytkowania wieczystego, które ma być wpisane, oprócz samego prawa. Wypowiedzenie w tym okresie opłaty rocznej i złożenie oferty jej nowej wysokości powinno nastąpić wobec zbywcy.

Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 14 stycznia 2015 r., II CSK 167/14.

Powód domagał się zasądzenia od spółki jawnej nieuiszczonej części opłat rocznych za użytkowanie wieczyste nieruchomości w latach 2009–2011. Ustalono, że wspólnikami spółki jawnej są D.P. i T.P. Użytkownikiem nieruchomości był T.P., który 31 października 2008 r. zawarł z pozwaną spółką umowę przeniesienia na nią tego prawa. W tym samym dniu złożony został wniosek o dokonanie wpisu zmiany uprawnionego do księgi wieczystej, 3 listopada 2008 r. w księdze wieczystej wpisana została wzmianka o zawartej umowie, a wpis przeniesienia prawa użytkowania wieczystego nastąpił 20 stycznia 2009 r.

Równolegle powód wszczął procedurę aktualizacji opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste. 25 listopada 2008 r. doręczył T.P. wypowiedzenie na koniec grudnia 2008 r. dotychczasowej wysokości opłaty rocznej i ofertę jej nowej wysokości od 1 stycznia 2009 r.

Sąd okręgowy oddalił powództwo, ponieważ uznał, że bezskuteczne było wypowiedzenie opłaty rocznej T.P. 25 listopada 2008 r., kiedy prawo użytkowania wieczystego przysługiwało już spółce jawnej na podstawie umowy zawartej 31 października 2008 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10318

Wydanie: 10318

Spis treści
Zamów abonament