Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak inwestować w dług

11 grudnia 2015 | Prawo w biznesie | Lech Giliciński 
Piotr Moskał

Podstawowym celem nabycia wierzytelności jest uzyskanie przez inwestora zysku ze wzrostu ściągalności długu. Wobec wierzytelności „straconych" może to zostać osiągnięte przez wdrożenie efektywnej polityki windykacyjnej wobec dłużnika.

Lech Giliciński Piotr Moskała

Zauważalne jest ostatnio ożywienie w sektorze obrotu wierzytelnościami. Ich sprzedaż może być powodowana np. pogarszającą się sytuacją ekonomiczną dłużnika czy zmianami strukturalnymi u wierzyciela. Inwestycja w wierzytelności może w perspektywie średnio- i długoterminowej generować poważne zyski, szczególnie gdy towarzyszy jej restrukturyzacja finansowa, a czasami i operacyjna dłużnika. Może mieć też na celu przejęcie kontroli nad dłużnikiem.

Dostępne na rynku

Najczęstszym typem wierzytelności pojawiających się na rynku wtórnym były wierzytelności niespłacane, często klasyfikowane do kategorii „straconych". Zbycie ich przez banki jest atrakcyjne, gdy nabywcą jest fundusz sekurytyzacyjny. Wówczas strata ze zbycia wierzytelności na rzecz takiego podmiotu stanowi koszt uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (do wysokości uprzednio utworzonej przez bank na tę część wierzytelności rezerwy). W konsekwencji ceny takich wierzytelności, w zależności od rodzaju wierzytelności i utworzonych zabezpieczeń, kształtowały się w ostatnich latach na poziomie istotnie niższym niż wartość nominalna wierzytelności (np. ok. 5 proc. – 20 proc.).

Oprócz wierzytelności straconych oraz wierzytelności pracujących będących przedmiotem klasycznej sekurytyzacji (zbywanych nie w celach pozbycia się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10318

Wydanie: 10318

Spis treści
Zamów abonament