Według najlepszej wiedzy sprzedającego
Prawidłowo skonstruowane oświadczenia i zapewnienia mają udzielić kupującemu pełnej, prawdziwej i niewprowadzającej w błąd informacji o przedmiocie transakcji, to jest o udziałach/akcjach spółki oraz o samej spółce, której udziały/akcje są kupowane.
Aleksandra Petrykowska
Liczne kontrowersje wokół instytucji oświadczeń i zapewnień (representation and warranties) w umowach sprzedaży udziałów/akcji, wynikają z tego, że wywodzą się one z systemu anglosaskiego oraz z tego, iż zwykle obejmują swoim zakresem nie tylko udziały/akcje, ale również przedsiębiorstwo spółki, której udziały/akcje są nabywane a więc nie bezpośrednio przedmiot sprzedaży.
Oświadczenia i zapewnienia stanowią istotną i czasami obszerną cześć umowy sprzedaży udziałów/akcji i zwykle, w ramach procesu negocjacji, są elementem negocjacji.
Ich konstrukcja nie ma odpowiednika w polskim systemie. Ponadto kwestia oświadczeń i zapewnień nie była dotychczas przedmiotem zbyt wielu orzeczeń. Powoduje to szereg problemów interpretacyjnych, zwłaszcza gdy strony nie obudują na zasadzie swobody umów tej konstrukcji w odpowiednie mechanizmy, które znajdą zastosowanie, gdy takie oświadczenia okażą się niezgodne z rzeczywistym stanem prawnym lub faktycznym.
Drugą kwestią, z której wynika szereg problemów jest to, że przedmiotem transakcji sprzedaży są udziały/akcje i w razie kiedy okaże się, że są one obciążone wadami prawnymi lub fizycznymi (podczas gdy sprzedający zapewniał, iż takie nie istnieją), to co do zasady można wtedy sięgnąć do instytucji rękojmi z kodeksu cywilnego. Jeśli takimi „wadami" obciążone będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta