Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak dogadywać się z zamawiającym

11 grudnia 2015 | Prawo w biznesie | Przemysław Kocielski
Przemysław 
Kocielski, radca prawny Kancelaria Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz sp. j.
źródło: materiały prasowe
Przemysław 
Kocielski, radca prawny Kancelaria Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz sp. j.

Ustalenie form komunikacji zamawiającego z wykonawcami w postępowaniu o zamówienie publiczne pozwala na jego sprawne przeprowadzenie na każdym z etapów, czyli od momentu publikacji ogłoszenia do podpisania umowy.

Ustawodawca odpowiednio zabezpieczył zarówno interes wykonawców, jak również zamawiającego, dając mu prawo do decyzji o wyborze formy komunikacji. Daje temu wyraz art. 9 ust. 1 p.z.p., zgodnie z którym postępowanie o udzielenie zamówienia, z zastrzeżeniem wyjątków określonych w ustawie, prowadzi się z zachowaniem formy pisemnej. Oznacza to, że o ile dla szczególnie wyodrębnionych czynności, w tym oświadczeń woli (tj. złożenia oferty lub podpisania umowy w sprawie zamówienia publicznego) wymagana jest forma pisemna, w pozostałym zakresie zamawiający ma swobodę wyboru formy komunikacji z wykonawcami.

Przygotowanie postępowania

Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w konkurencyjnych trybach przetargowych na etapie przygotowania obejmuje obowiązek zamieszczenia ogłoszenia o zamówieniu w publikatorach wymienionych w ustawie (w zależności od wartości zamówienia, odpowiednio poprzez zamieszczenie ogłoszenia o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych, na stronie prezesa Urzędu Zamówień Publicznych lub przekazanie Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej), a następnie bieżące kontakty wykonawców z zamawiającym. Z art. 11 p.z.p. wynika po pierwsze, że ogłoszenia publikowane są w formie elektronicznej, a po drugie, że skierowane są do nieograniczonej liczby potencjalnych wykonawców....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10318

Wydanie: 10318

Spis treści
Zamów abonament