Wycena nieruchomości bardziej racjonalna
Wojciech Nurek | Po cyfryzacji i informatyzacji map, rejestrów gruntów i budynków przychodzi kolej na zmiany w sposobie określania wartości nieruchomości dla potrzeb naliczania opłat publicznych.
Rz: Operaty szacunkowe bardzo często są podważane w sądach. Jaka jest tego przyczyna?
Wojciech Nurek: Użytkownicy wieczyści zaskakiwani są aktualizacją opłat za użytkowanie wieczyste. To wielki błąd gmin. By uniknąć konfliktów, gminy powinny stosować jasny i czytelny system określania wartości nieruchomości. Użytkownik wieczysty ma prawo wiedzieć, według jakich kryteriów wyceniana jest jego nieruchomość, a także według jakich kryteriów wyceniane są nieruchomości innych użytkowników. Zasady określania wartości nieruchomości powinny być logiczne, dostępne publicznie i przede wszystkim ujednolicone. Dziś tak nie jest. Użytkownik o podwyżce dowiaduje się z pisma, które odbiera na poczcie. Dotarcie do operatu szacunkowego wymaga od niego dodatkowej aktywności. Reguły określania wartości są nieoczywiste i rodzą wątpliwości. Wartość nieruchomości bardziej uzależniona jest od osoby dokonującej wyceny niż od obiektywnych cech nieruchomości. Wszystko to jest podłożem konfliktów. Jeśli to zostanie zmienione, to wtedy odwołań będzie mniej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta