Tylko pisemne upoważnienie szefa daje funkcjonariuszowi legitymację do działania
Przełożony dyscyplinarny może scedować swoje uprawnienia na innego policjanta. Może to zrobić na stałe lub na pewien czas, w pełnym albo w ograniczonym zakresie.
Główną rolę w postępowaniu dyscyplinarnym prowadzonym wobec funkcjonariusza policji odgrywa przełożony dyscyplinarny. To on decyduje o wszczęciu tego postępowania, jego zakończeniu, powołuje rzecznika dyscyplinarnego, rozpatruje zażalenia na czynności rzecznika i wreszcie orzeka o winie i karze funkcjonariusza.
Katalog przełożonych dyscyplinarnych jest ściśle i dość wąsko określony w ustawie o Policji (dalej uop). Zgodnie z nią takim przełożonym jest: komendant główny policji, komendant CBŚP, komendant stołeczny, komendanci wojewódzcy, powiatowi (miejscy) i rejonowi policji oraz komendanci szkół policyjnych. Taką samą władzę dyscyplinarną posiada policjant, któremu powierzono pełnienie obowiązków na jednym z wyżej wymienionych stanowisk.
Jak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 21 marca 2012 r. (I OSK 1346/11) dokładne wskazanie przełożonych dyscyplinarnych ma funkcję gwarancyjną, gdyż zabezpiecza funkcjonariuszy policji przed bezprawnym uzurpowaniem władzy przełożonych dyscyplinarnych przez inne podmioty. W ten sposób policjant wie, który organ może wykonywać wobec niego czynności związane z postępowaniem dyscyplinarnym, a wykonywanie takich czynności przez inny organ jest bezprawne i nie wywołuje wobec funkcjonariusza skutków prawnych.
Zmiana przełożonego dyscyplinarnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta