Dostarczenie wezwania to także doręczenie
Wezwanie do złożenia oświadczenia majątkowego w dodatkowym, wyznaczonym terminie można radnemu doręczyć w trybie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego.
Taki wniosek wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który zapadł 15 grudnia 2015 r. Doręczenie w trybie kodeksu postępowania administracyjnego jest korzystne dla radnego, pozwala mu bowiem skorzystać z wszelkich dobrodziejstw tego trybu – uzasadniał sąd. Są to m.in. obowiązek podwójnego awizowania czy możliwość wniesienia reklamacji na niedoręczenie przesyłki, którą wnosi się zgodnie z przepisami prawa pocztowego. Skorzystanie z tej ostatniej możliwości może nawet prowadzić do przywrócenia terminu do złożenia oświadczenia majątkowego – wskazywał NSA.
Stan faktyczny sprawy
Rada Gminy Nadarzyn stwierdziła wygaśnięcie mandatu radnego P.M. Ten bowiem nie złożył w 30-dniowym terminie, liczonym od dnia ślubowania, pierwszego oświadczenia majątkowego w kadencji. Nie złożył go też w terminie dodatkowym, wyznaczonym zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym przez przewodniczącego rady.
Radny argumentował, że wezwanie takie nigdy do niego nie dotarło. Gmina dowodziła natomiast, że wezwanie zostało wysłane za pośrednictwem Poczty Polskiej, było dwukrotnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta