Świat podzielony w sprawie węgla
Coraz więcej krajów redukuje wydobycie czarnego paliwa i zamyka elektrownie węglowe. Polska, tak jak Indie, z niego nie rezygnuje.
barbara oksińska
W ostatnich dniach Chiny zawiesiły na trzy lata wydawanie zgód na otwarcie nowych kopalń węgla i zapowiedziały zamknięcie w 2016 r. przestarzałych zakładów produkujących w sumie 60 mln ton czarnego paliwa. Chiński rząd chce w ten sposób zredukować zapasy węgla i zapewnić wzrost zużycia energii ze źródeł odnawialnych.
Dwa tygodnie wcześniej w Wielkiej Brytanii zamknięto ostatnią głębinową kopalnię węgla, która przegrała konkurencję z tanim surowcem z importu. Jednocześnie brytyjskie władze ogłosiły, że do 2025 r. całkowicie wyeliminują z krajowego systemu elektrownie węglowe.
W USA, według danych Greenpeace, udział węgla w produkcji energii elektrycznej spadł z 50 proc. dziesięć lat temu do 36 proc. w 2015 r., zaś wydobycie – do poziomu najniższego od 30 lat. Skutkowało to bankructwem wielu amerykańskich spółek górniczych.
To tylko kilka przykładów pokazujących, jak część świata odchodzi od węgla.
Niższe prognozy
Ceny węgla utrzymują się na niskim poziomie. Pod koniec 2015 r. stawki w europejskich portach spadły poniżej 50 dol. za tonę, czyli do poziomu, jakiego rynek nie widział w ostatniej dekadzie.
Po paryskim szczycie, na którym podpisano globalne porozumienie o działaniach na rzecz ochrony klimatu, Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) zrewidowała w dół swoje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta